MULTI
Du er her: ForsideOfte stillede spørgsmålHvem kan ansøge?

Hvem kan ansøge?

Det er ikke efter lov om Offerfonden nærmere afgrænset, hvem der kan søge om tilskud, så længe ansøgningen vedrører projekter og aktiviteter i overensstemmelse med lovens § 1 (se punktet ”Hvad kan der søges om”). Ansøgere kan således både være private og offentlige virksomheder, institutioner, organisationer, foreninger og privatpersoner.

Det bemærkes, at der ikke kan ydes tilskud direkte til enkelte ofre, der f.eks. har lidt tab i forbindelse med personskade. Her henvises i stedet til Erstatningsnævnet

Senest opdateret: 23-01-2014

Til toppen

Rådet for Offerfonden| Toldboden 2, 2. sal | DK-8800 Viborg | Telefon +45 3392 3334 | E-mail offerfonden@civilstyrelsen.dk